Domy ekologiczne – wprowadzenie

by sielsko

Domy ekologiczne – wprowadzenie

by sielsko

by sielsko

Podstawowym parametrem, który pozwala nazwać dom, domem ekologicznym są przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzkiego elementy, z których został on wybudowany. Ekologiczne materiały budowlane to takie, które są po prostu naturalne (np. glina, drewno, konopie, len,..) i podczas procesu produkcji nie zostały uzupełnione chemicznymi komponentami uniemożliwiającymi prosty powrót do zamkniętego obiegu przyrody. Innymi słowy domy ekologiczne to takie, które nie zostawiają za sobą toksycznych odpadów i śmieci nie tylko na co dzień, ale także w momencie, kiedy następne pokolenia zdecydują się na ich rozbiórkę.

Tak to docelowo wygląda, a w praktyce? W praktyce wiele się o tym mówi, mimo to produkcja toksycznych materiałów kwitnie na potęgę. Nawet jeśli jesteśmy zdecydowani na budowę ekologicznego domu, to w gąszczu najróżniejszej maści ofert nie jest łatwo się odnaleźć, ponieważ nawiązujące do natury slogany i materiały graficzne występują także w reklamach produktów, które mają bardzo mało wspólnego z ekologią.

Konsekwencjami takiego stanu rzeczy jest m.in. to, że świat zasypują tony śmieci, których nie sposób się etycznie pozbyć. Miarka już dawno zaczęła się przelewać, a wielkogabarytowy przemysł mimo swoich deklaracji wydaje się nie być w stanie szybko i sprawnie zmienić kursu. Jako ogół wyglądamy trochę jak przysłowiowy Titanic, który już tonie, a na pokładzie tańczą przy akompaniamencie orkiestry… Nie musi tak być.

W moim osobistym przekonaniu zmian możemy dokonać przede wszystkim w nas samych, w sposobie myślenia i postrzeganiu rzeczywistości. W ten sposób prościej jest dokonywać codziennych wyborów jako konsumenci. Odpowiedzialność za obecny stan środowiska spoczywa na każdej gałęzi przemysłu i osób, które poprzez swoje decyzje zakupowe i styl życia wspierają takie, a nie inne rozwiązania…

Wróćmy do budownictwa. Ważny w kontekście ekologii jest nie tylko ostateczny wyrób, ale także sposób, w jaki został on wyprodukowany, jego użyteczność, niezawodność, termin przydatności oraz koszty związane z serwisem i eksploatacją. Przykładowo modne obecnie panele słoneczne na każdym kroku przedstawiane są jako nowoczesne, proekologiczne „lekarstwa” pozwalające docelowo zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstw domowych i uniezależnić je od zewnętrznych źródeł energii. W rzeczywistości patrząc na sposób wytworzenia znacznej części takich paneli, wykorzystane w nich materiały, ceny vs. wydajność, wytrzymałość, terminy gwarancji i konieczność przeprowadzania serwisów możemy dojść do absurdalnych wniosków. Otóż w ostatecznym rozrachunku panele słoneczne nie koniecznie obniżają koszty pozyskania energii elektrycznej! Jeśli do tego jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia, to okazuje się, że zamiast ekologicznego i energooszczędnego efektu w niedługim czasie mamy kolejną górę śmieci do utylizacji. Jeśli kierunek przyjazny dla zdrowia i środowiska jest dla nas istotny, to przed zakupem warto zasięgnąć więcej informacji czy interesujące nas panele lub dachówki solarne faktycznie spełnią nasze oczekiwania na dłuższą metę.

Podsumowując każdy etap budowy domu, jak i związane z nim udogodnienia warto dokładnie przemyśleć. Jeśli chcemy, by nasz wymarzony dom pozytywnie na nas oddziaływał i cieszył swoim przytulnym klimatem, to dajmy mu na to szansę, budując go z sercem, nabywając jednocześnie wiedzę na temat plusów i minusów materiałów, z których ma on zostać wykonany. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych rozczarowań w przyszłości.

Szczepan Zmarzliński
SielskieChaty.pl

Szczepan Zmarzliński - właściciel marki Sielskie Chaty. Optymalizator procesów budowy domów ekologicznych oraz konsultant w zakresie rozwoju zawodowego w oparciu o naturalne tendencje, talenty i wiodące wartości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Top