Komfortowe życie na peryferiach?

by sielsko

Komfortowe życie na peryferiach?

by sielsko

by sielsko

Jesteś bliski podjęcia decyzji o pozostawieniu miejskiego zgiełku i smogu na rzecz spokojnej okolicy, gdzie zamiast huku samochodów budził Cię będzie śpiew ptaków? Chcesz podnieść standard swojego życia?

W poniższych punktach przedstawię elementy, na które według mnie warto zwrócić uwagę. Jestem przekonany, że poniższa treść może Ci dać nieco do myślenia i poszerzyć perspektywę. Zatem zaczynamy!

1. Działka.

Powszechnie przyjęło się, że najlepsza działka to taka, która ma dostęp do wszystkich możliwych mediów, leży blisko centrum dużego miasta i zapewnia szybki dostęp do wszelkich dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Z mojej perspektywy jest dokładnie odwrotnie.
Takie działki są najdroższe, a dostępne media uzależniają od siebie. Tym samym, aby wieść komfortowe życie, już na starcie musisz więcej zarabiać, aby opłacać bieżące, wzrastające rachunki.
Działki leżące na terenach wiejskich są zdecydowanie tańsze, a pieniądze, które zaoszczędzisz, pomogą Ci zaopatrzyć się np. w odnawialne źródła energii, które uniezależnią Cię od systemowych, nie koniecznie najlepszych rozwiązań.
Działka w malowniczej, sielskiej scenerii tworzy przyjazne środowisko do życia. Ogród pozwala na posadzenie własnych warzyw i owoców, a pobliskie lasy i łąki dostarczają dzikie rośliny jadalne o bogatych właściwościach odżywczych.

2. Wiedza & styl życia.

Przeprowadzka na prowincję chcąc nie chcąc wiąże się ze zmianą stylu życia. Brak podstawowej wiedzy może Cię doprowadzić do „masakry”, po której szybko wrócisz do miasta i jednocześnie zrobisz zły PR życiu „na zadupiu” wśród swoich przyjaciół, rodziny i znajomych z pracy…
Jeśli jednak Twojej przeprowadzce na tereny wiejskie (zwłaszcza ich obrzeża) towarzyszyć będzie otwartość na nową wiedzę i chęć odkrywania praw przyrody, to w swoim nowym domu poczujesz się jak w raju, a z czasem całe Twoje życie wejdzie na niespotykany dotąd poziom wygody, zdrowia, spokoju i satysfakcji. Co się zmieni? Okaże się np. że nie musisz tak często chodzić do sklepów spożywczych, a pojęcie „apteka” będzie stawać się dla Ciebie coraz bardziej abstrakcyjne. Twoim oczom ukażą się lecznicze zioła, które wcześniej mogłeś/aś uznać za chwasty, a w najlepszym wypadku za rośliny ozdobne. Co jeśli pójdziesz dalej i zaczniesz majsterkować? Zrobisz samodzielnie zabawki swoim dzieciom bądź deskę do serwowania potraw, jakiej nie kupisz w żadnym sklepie!

Idąc dalej, uniezależnisz się zarówno od zewnętrznych źródeł energii, ale i od konsumpcjonizmu – religii początku XXI wieku! W takich warunkach prościej o życie ekoLOGICZNE, w rytmie zero waste life!

3. Zarabianie.

Wygląda pięknie, idylla, ale co z zarabianiem? W jaki sposób utrzymać rodzinę i spłacać rachunki + ewentualnie kredyt, który zaciągnąłeś/aś w banku na budowę domu?

Po pierwsze jak wspomniałem na początku, koszty Twojego życia diametralnie spadną, a jednocześnie wraz z rozwojem wiedzy jego komfort znacznie wzrośnie. Już sama ta perspektywa da Ci na początku nieco odetchnąć.

A co jeśli masz większe aspiracje i potrzebujesz zarabiać więcej? Tym bardziej jest to dobra opcja dla Ciebie. Mieszkając w zdrowym, wykonanym z naturalnych materiałów domu, w środowisku, które Ci sprzyja, pobudzisz w sobie nieznane dotąd zasoby kreatywności.

Możesz zostać rękodzielnikiem, otworzyć sklep internetowy, gospodarstwo agroturystyczne, specjalistyczny gabinet, czy przeorganizować prowadzoną przez siebie firmę. W dobie dzisiejszej technologii coraz więcej jest możliwości pracy zdalnej. Jeśli jednak wolisz pracować poza domem, to zawsze możesz dojeżdżać. W okolicy 30 km od Twojego miejsca pracy z pewnością znajdują się ciekawie położone działki, które możesz kupić i wybudować na nich dom.

Służę pomocą w poszukiwaniach, jak i przeprowadzeniu Cię przez cały proces zmierzający do Twojej przeprowadzki, z budową domu włącznie!

Szczepan Zmarzliński - właściciel marki Sielskie Chaty. Optymalizator procesów budowy domów ekologicznych oraz konsultant w zakresie rozwoju zawodowego w oparciu o naturalne tendencje, talenty i wiodące wartości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Top